Всі ортопедичні пружинні матраци можна розділити на два види:
- вироби на блоці із залежними пружинами типу «Боннель»;
- вироби на блоках незалежних пружин.
Моделі з незалежними пружинами також поділяються на підвиди:
- вироби на звичайному традиційному незалежному блоці;
- вироби на блоці «Мультипакет»;
- вироби на блоці «Пісочний годинник».
Розберемося, як працюють різні пружинні блоки, та з'ясуємо, який пружинний матрац краще вибрати для сну.
Залежні пружини «Боннель»
Блок «Боннель» - найстаріший винахід, якому понад півтора століття. Такий блок є набір 4-х або 5-и виткових пружин біконічної форми. Крайні витки мають більший діаметр, до середини пружини він зменшується. Стискаючись, така пружина не створює скрипу, оскільки витки не стикаються між собою.
Пружини в блоці скріплені металевою стрічкою або дротом, скрученим у спіралі. Витягуючись і стискаючись, ці деталі створюють ефект, що амортизує, не дозволяючи пружинам зміщуватися. Вся ця конструкція поміщається в раму, яка за старих часів могла бути дерев'яною, а зараз виготовляється з металу.
Ортопедичний ефект від блоку «Боннель» не найвищий, але при доборі якісних наповнювачів цей недолік зводиться до мінімуму. У свою чергу такі матраци відрізняються:
- високою міцністю,
- довговічністю,
- низькою ціною.
Між пружинним блоком та наповнювачами в подібних моделях (втім, як і в інших пружинних конструкціях) обов'язково наявність шару жорсткої повсті або спанбонду, який запобігає внутрішнім пошкодженням і не дає промацуватися пружинам.
Матраци на блоці незалежних пружин
Блок незалежних пружин досить оригінальний У ньому кожна пружина, розмір яких значно менший, ніж у блоці «Боннель», поміщений в окремий чохол з нетканого матеріалу (кишеня).
Кишеньки скріплені між собою. При натисканні на одну із пружин сусідні не стискаються, тому що знаходяться кожна у своєму чохлі. Тому поверхня матраца з незалежними пружинами не провалюється в зоні застосування навантаження, а лише ледве стискається в конкретних точках.
Це сприяє рівномірному і правильному розподілу маси тіла, що створює високий ортопедичний ефект. Кількість пружин у такому блоці може перевищувати 500 шт. на 1 кв. метр.
Пружинний блок «Мультипокет»
Сконструйовано та працює «Мультипокет» так само, як і звичайний блок з незалежними пружинами, але відрізняється кількістю та розміром самих пружин. Вони мають ще менші габарити, але щільність їхньої установки може досягати 1200 од. на 1 кв. метр.
Таким чином забезпечується точкова підтримка та поверхні надається одночасно пружність та еластичність, що є запорукою найвищого ортопедичного ефекту.
Наповнювачі для пружинних матраців
За допомогою наповнювача створюється певний рівень жорсткості поверхні матраца. Іноді буває достатньо одного виду наповнювача, щоб сформувати необхідну поверхню. Наприклад, латекс або пінополіуретан використовуються для виготовлення жорстких.
Поверхні середньої жорсткості та проміжної (вище або нижче середньої) зазвичай формують двома або більше шарами наповнювача. Для цього добре підходять поєднання "латекс-кокос" або "пінополіуретан-кокос", а також "холлофайбер хард-пінополіуретан" і т.д.
Двосторонні моделі, природно, мають різне поєднання.
Пружинний блок «Пісочний годинник»
Блок «Пісочний годинник» відрізняється від звичайного незалежного блоку формою пружин. Вона запозичена у вже відомого нам "Боннеля" і має не циліндричну форму, як у звичайному блоці, а біконічну. Ув'язнена в окрему кишеню, що формою нагадує пісочний годинник, кожна з таких пружин стискається тільки у строго вертикальному напрямку, не нахиляючись і не зміщуючись.
Поверхня такого матраца дуже точно реагує на навантаження, створюючи відмінний ортопедичний ефект.
Підбір жорсткості
Ми докладно розповіли про конструктивні особливості пружинних матраців. А вибір рівня жорсткості – справа суто індивідуальна, і в кожному конкретному випадку перевага може бути віддана різним моделям. Докладніше про рівні жорсткості матраців та його вибору ви можете ознайомитись тут наведена вся